Attila Vencel - spoznajte lektora blížiaceho sa kurzu

European Art House

5/20/2019 8:30:49 AM

 

Umelec, maliar, žije a tvorí V Ostrave (Česká republika). Tiež ako lektor pomáha začínajúcim umelcom prebudiť ich prirodzenú tvorivosť a zručnosti na kurzoch maľby, ktoré sám organizuje a vedie.

Attila Vencel sa narodil 14.7.1972 vo Východoslovenskej nížine, ako najstarší z troch synov, rodičom maďarskej národnosti. Svoje detstvo prežil v malej dedinke Szolnocska, ktorá sa stala neskôr jednou z jeho veľkých inšpirácií v tvorbe.

Vyštudoval technickú školu v Snine (Prešovský kraj) a po ukončení základnej vojenskej služby pracoval v zlatníckej dielni. Popri ručnej výrobe šperkov súčasne pracoval na svojom hudobnom projekte ako autor , skladateľ a interpret. Jeho cesta muzikanta a hudobníka nakoniec vyústila po 10tich rokoch snaženia vo významnú spoluprácu a zmluvu s hudobným vydavateľstvom Warner Music pre ČR a projekt popovej skupiny V.I.P.

V roku 2002 sa stal spolumajiteľom a prevádzkovateľom podniku "Sherlock je Pub" na legendárnej Stodolní ulici v Ostrave, kde sa 16 rokov venoval organizácii hudobných projektov, koncertov, stretávaniu s najrôznejšími umelcami zo sveta hudby, divadla, výtvarného umenia, módy.

Zásadným impulzom k výtvarnej tvorbe bolo jeho stretnutie s ostravským maliarom Dali Figelvom, ktorý ho podnietil k aktívnej výtvarnej tvorbe.

Inšpirácie získava z lásky ku krajine a prírode, citlivo vníma jej krehkú harmóniu, ktorú sa snaží nachádzať a zdieľať vo svojom živote, v práci, vo vzťahu k ľuďom a k životnému prostrediu. Veľkú inšpiráciu našiel v tvorbe impresionistov 19. storočia ako sú napríklad Edouarda Manet,, Claude Monet, Camille Pissarro, Alfred Sisley, Pierre-Auguste Renoir a Edgar Degas. Y predstaviteľov tzv. „kalifornského impresionalizmu“ to boli napríklad William Keith, Benjamin Chambers Brown, Selden Connor Gile. Z českých maliarov potom Antoním Slavíček, Václav Radimský, František Kaván, Julius Mařák a Augustin Mervart. Taktiež čerpá z diel ruských maliarov ako Korovin, Polenov, Ajvaztovskij, Levitan, Repin a Šiškin. Attila Vencel je samouk. Jeho postoj k maľbe a technike maľby výrazne ovplyvnil ruský maliar Igor Sacharov, s ktorým sa stretol začiatkom roku 2017 v Moskve a následne s ním strávil niekoľko dní maľovania v krásnom prostredí, v mestečku Pereslavl-Zalesskij na brehu Pleščejeva jazera.

Venuje sa prevažne olejomaľbe a prevládajúcimi témami jeho obrazov sú krajina, príroda a kvetiny. Vo svojej abstraktnej tvorbe rád pracuje s geometrickými tvarmi, farebnými plochami a štruktúrou. Využíva najrôznejšie techniky. Maľuje prstami, štetcom, handričkou a špachtľou. Prípadne kombinuje olejové farby s akrylom.

Jeho tvorba sa pohybuje na pomedzí impresionistickej a realistickej maľby.

“Snažím se, aby mé dílo vždy obsahovalo špetku poezie a lyričnosti. To, co tvořím, je má romantická duše. Ta udává tón.“ - Attila Vencel. 

 

Výstava 
• APRÍL 2018 - sólová výstava -
Abstrakce / Krajina - Ostravanka Coffee Shop - Ostrava
• 5.10-5.11. 2018-sólová výstava,
vernisáž - PROLÍNÁNÍ - Abstrakce / Krajina - Kavárna MARYČKA - DOV. – Ostrava
• 21.8.2018 – vysielanie - ČT2 - Hosť Dobrého rána

 

Víkendový kurz krajino-maľby s Attila Vencel

Pripravili sme pre Vás, spolu s výtvarníkom 👨‍🎨 Attila Vencel, jedinečný víkendový kurz krajino-maľby 🎨, priamo u nás v Galérii EUROPEAN ART house, v Nemšovej. Kurz sa bude konať 1.6.- 2.6. 2019 a je určený aj pre úplných začiatočníkov. Počet účastníkov je obmedzený a voľné sú posledné miesta. Rezerváciu si spravíte jednoducho cez náš ArtShop:

CHCEM SA ZÚČASTNIŤ KURZU

Galéria EUROPEAN ART house

Umelecká galéria EUROPEAN ART house v Nemšovej vznikla v roku 2018 ako súčasť projektu EuropeanArt.eu s cieľom vytvorenia priestoru, kde sa môže stretnúť milovník krásna a umenia s prezentáciou umeleckých diel Európskych výtvarníkov naživo. Nájdete u nás viac ako 500 originálnych umeleckých diel. Našim cieľom je pomáhať umelcom prezentovať a predávať ich diela, či už v tomto virtuálnom svete ale aj v tom skutočnom. Na to využívame všetky moderné spôsoby. Ich diela si preto môžete prezerať a zakúpiť u nás v galérii v Nemšovej ako aj v našom internetovom obchode "ArtShop" (https://www.europeanart.eu/artshop).

Ľudia sú u nás často prekvapení, že krásne a originálne umelecké dielo, ktoré má svoj príbeh, môžu u nás kúpiť už od 3 EUR. Veď presvedčte sa samy aj Vy :)